Dron z kamerą to zabawa i praca zarobkowa

Latanie dronem to spełnienie marzeń o lataniu. Dron to doskonała zabawka, która może też być narzędziem do zarabiania pieniędzy. Faceci, którzy lubią gadżety, kupują drony dla przyjemności. Chociaż na dobrej jakości dron trzeba wydać kilka tysięcy złotych to jednak nic w porównaniu z kilkunastu minutową przyjemnością beztroskiego latania. Warto jednak wiedzieć, że na niektóre drony trzeba mieć pozwolenie. Nie na posiadanie dronów, ale na latanie nimi.


Dron na pozwolenie czy bez pozwolenia – Licencja – Cena

Duże drony, które ważą powyżej sześciuset gramów, wymagają posiadania pozwolenia na latanie. Trzeba przejść kurs oraz zdać pozytywnie egzamin państwowy. Trzeba nauczyć się dokładnie wszystkich aspektów latania dronem. Ponadto trzeba poznać możliwości sprawdzania stref zabronionych dla latania dronami. Strefy te można zobaczyć na radar mapie DroneRadar. Dopiero posiadając uprawnienia (licencja) można wypuścić swój dron w powietrze. Licencja na drona – cena zaczyna się od 1000zł do nawet  5000zł za profesjonalne kursy. Na drony poniżej wspomnianej masy nie trzeba posiadać pozwoleń, ale i tak trzeba przestrzegać rygorów dotyczących stref zakazu lotów. Pomimo, że dron to tylko zabawka, to przepisy lotnicze obowiązują go równie poważnie jak samoloty czy helikoptery.

Dron z kamerą

Dron z kamerą – DJI Mavic Pro

Latanie dronem można połączyć z zarabianiem – Praca pilot drona

DronyPrzyjemność latania dronami można połączyć z zarabianiem pieniędzy. Dzisiaj bardzo popularne jest filmowanie dronem. Również dron na ślub cieszy się ogromną popularnością. Usługę filmowania dronem można świadczyć dla wielu różnych firm oraz osób prywatnych. Każdy dron jest wyposażony w kamerę robiącą również wysokiej jakości zdjęcia fotograficzne. Dlatego filmowanie dronem i robienie zdjęć jest w kręgu zainteresowań wszelkiego rodzaju mediów.

Portale informacyjne, gazety i telewizja – wszyscy chcą mieć nagrany film z drona. Podobnie dron na ślub to pomysł na zarobkowanie. Nie wszystkie studia oferujące wideofilmowanie dysponują dronem. Dlatego drony na ślub można wypożyczać albo samemu zajmować się ich obsługą. Wypożyczyć można oczywiście komuś, kto potrafi nim latać. A to nie jest łatwa sztuka. Drony mają wiele systemów zabezpieczających przed upadkiem, ale zdarzają się sytuacje, że drona nie da się w żaden sposób opanować.

Oferty pracy na pilota drona można znaleźć w różnych serwisach ogłoszeniowych.

Drony – skróty

  • UAV – bezzałogowy statek powietrzny, dron (unmanned aerial vehicle)
  • UAVO – świadectwo kwalifikacji operatora – licencja na drona
  • VLOS – sterowanie dronem w zasięgu wzroku
  • BVLOS – sterowanie dronen poza zasięgiem wzroku

Zobacz radar lotów samolotów